ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

 

یکی از جنبه‌های مهم در استقرار سیستم مدیریت ارتباط با مشتریان، آشنایی با نرم‌افزارهای CRM و انتخاب مناسب‌ترین نرم‌افزار برای سازمان است. تامین‌کنندگان نرم‌ افزارهای CRM، در سه مدل مختلف امکان استفاده شما از نرم افزار خود را فراهم می‌کنند:

فروش License و بسته نصب نرم افزار:
در این مدل شما با پرداخت هزینه نرم افزار، یک CD یا یک حافظه که روی آن نسخه نصب نرم افزار است را تهیه می‌کنید. این مدل از قدیم مرسوم بوده است و حتما با آن آشنا هستید. شما با نصب نرم افزار و وارد کردن کد License می‌توانید از امکانات آن استفاده کنید و در واقع مالک نرم افزار شده‌اید. این مدل بیشتر برای نرم افزارهایی که روی شبکه داخلی یا کامپیوترهای شخصی کار می‌کنند، مرسوم هستند.
 

خرید نرم افزار به صورت On-Premise::
این مدل مخصوص نرم افزارهایی است که در بستر اینترنت کار می کنند. در این مدل، تامین کننده، نرم افزار را بر روی سروری درون سازمان شما نصب می‌کند و دسترسی به اطلاعات از طریق اینترنت امکان‌پذیر است، اما امکانات کیفی نرم‌افزار محدود به سخت افزاری است که نرم افزار روی آن نصب می‌شود. مدل فروش این نرم افزارها دیگر به صورت لایسنس نیست، بلکه به صورت تعداد کاربر و ویژگی‌های کارکردی نرم افزار است.

اجاره نرم افزار به صورت خدمات آنلاین : SaaS

در این مدل شما مالکیت نرم افزار را ندارید و البته نیازی هم به هیچ زیرساختی نیست، زیرا اطلاعات بر روی سرور شرکت نرم افزاری ذخیره می‌شود و شما با پرداخت ماهیانه، در واقع نرم افزار و امکانات آن را کرایه می کنید. در این مدل شما درگیر نصب و راه اندازی یا ارتقا و نگهداری نرم افزار نمی‌شوید ولی با قطع ارتباط با اینترنت، از دسترسی آنلاین به اطلاعات مشتریان خود محروم می‌شوید. این درحالی است که در دو مدل قبلی، با مشکلات نصب، ارتقا و نگهداری از نرم افزار رو به رو خواهید بود ..
حال سوال اساسی اینجا است که چه انتخابی صحیح است؟
انتخاب صحیح نرم افزار CRM کاملا وابسته به شرایط سازمان و نیازمندی‌های آن کسب و کار است، به همین دلیل نمی‌توان یک راه کار عمومی برای همه تجویز کرد؛ اما توجه به نکات زیر در این مرحله به شما دید مناسبی می‌دهد:
۱- انتخاب نرم افزارهایی که روی کامپیوترهای شخصی – و حتی برخی که در بستر شبکه – اجرا می‌شوند، دسترس پذیری را کاهش و امنیت اطلاعات را افزایش می‌دهد. شما نرم افزار را به سادگی و با قیمت به نسبت پایین تهیه می‌کنید، اما برای ارتقا و حفظ و نگهداری اطلاعات باید منابعی را در نظر بگیرید. از طرفی از نظر سطح یکپارچگی با مشکلات اساسی رو به رو خواهید بود.

 ۲- نرم افزارهایی که بر بستر شبکه اینترنتی اجرا می‌شوند، در مدل On-premise، بالاترین سطح امنیت داده‌ها را از نظر دسترسی فراهم خواهند کرد، اما برای حفظ داده‌ها و نگهداری نرم افزار، هزینه حفظ و نگهداری بالایی را باید پرداخت کنید. همچنین دسترس‌پذیری به اطلاعات به سطح مطلوب نزدیک خواهد شد. از نظر یکپارچگی به سایر زیرساختها و نرم افزارهای خود توجه کنید و نزدیک‌ترین تکنولوژی و فریم ورک را انتخاب کنید. به طور کلی اگر شما یک واحد IT مجرب ندارید این گزینه برای شما خیلی مطلوب نیست.
۳- نرم افزارهایی که بر بستر اینترنت و به صورت ابری و خدمات SaaS انتخاب می‌شوند، برای سازمان‌ها و شرکت‌هایی که زیر ساخت IT ندارند و امنیت اطلاعات برای آن‌ها نگران کننده نیست، پیشنهاد می‌شود. در این مدل شما با هزینه کم به امکانات وسیعی، بدون نیاز به دانش زیرساخت IT، دست پیدا خواهید کرد در حالی که بالاترین سطح دستری را خواهید داشت. از نظر یکپارچه‌سازی اگر از خدمات همان تامین کننده استفاده نکنید، کار بسیار سختی را خواهید داشت.
توضیحات بالا، بخشی از ملاحظات در زمینه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات در ارزیابی و انتخاب نرم‌افزارهای CRM بود. ملاحظات بسیار زیادی در سایر حوزه‌ها از جمله استراتژی‌ها و مدل کسب و کار، فرهنگ سازمانی، مدیریت تغییر، ساختار سازمانی، جنس مشتریان و… وجود دارد که از حوصله این نوشتار خارج است.
اگر قصد دارید میزان آمادگی سازمان و کسب و کارتان را برای استقرار سیستم مدیریت ارتباط با مشتریان بسنجید و یا این که اثربخشی سیستم فعلی و نرم افزار CRM موجود در شرکت خود را بالا ببرید، با ما تماس بگیرید. ما در کنار شما خواهیم بود.
 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)