ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

 

کسب‌وکاری که بتواند علاوه بر جذب مشتری جدید، مشتریان قبلی را حفظ کند در مسیر درست پیشرفت قرار دارد اما کسب‌وکاری که بتواند به‌واسطه مشتریان وفادار خود مشتری جدیدتر پیدا کند پیشتاز و برنده بازار است. هیچ کسب‌وکاری حتی در اینترنت تنها با تبلیغات، تولید محصول یا ارائه خدمات پیشتاز بازار نخواهد شد. انجام این کار مستلزم به‌کارگیری مجموعه‌ای از ساز و کارهای مدیریتی و استفاده از ابزارهایی مانند Customer Relationship Management یا مدیریت ارتباط با مشتری است که به اختصار CRM نامیده می‌شود. مدیریت ارتباط با مشتری الکترونیکی یک استراتژی بازاریابی، فروش خدمات بر خط یکپارچه می باشد که در شناسایی بدست آوردن و نگه داری مشتری که به عنوان سرمایه شرکت می باشد. ایفای نقش می کند و مدیریت ارتباط با مشتریانش را بوسیله ایجاد و افزایش ارتباط با مشتری از طریق تکنولوژی جدید، بهبود و افزایش می بخشد. نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری ترکیبی از سخت افزار، نرم افزار، کاربرها و تعهدات مدیریتی است.
مدیریت ارتباط با مشتری یک ابزار یا نرم‌افزار بخصوص نیست، بلکه مجمو‌عه‌ای از راهبردهای بازاریابی است که با هدف افزایش سودآوری به وسیله ارتباط با مشتریان بالفعل و بالقوه، فعالیت می‌کند. وقتی در بین علاقه‌مندان تجارت الکترونیک از حسابداری و یا فروش صحبت کنید، در ذهن بسیاری از آنها اول نرم‌افزارهای حسابداری یا فروش تداعی می‌شود تا دانش حسابداری و یا دانشی در جهت امر فروش!
علت این تداعی تاثیر عمیق و قدرتمند فناوری اطلاعات در ساختن ابزارهایی است که عموم افراد را قادر می‌سازد دستاوردهای یک دانش را مستقیما در کسب‌وکار و حتی زندگی خود احساس کنند. اگر چه چنین رویکردی ترکیبی از نتایج مثبت و منفی را به‌همراه دارد اما جالب هست که بدانید مدیریت ارتباط با مشتری هم مانند حسابداری یا نرم افزارهای مخصوص فروش از پیشینه‌ای با قدمت تجارت برخوردار است، بعدها این پیشیه بخشی دانش بازاریابی شد و امروز تبدیل به ابزارهایی شده که به کسب‌وکارها کمک می‌کند بهتر و سریعتر از قبل سودآور باشند. پس CRM بیشتر از قبل مشتری جذب میکند، مشتری را حفظ کرده و در نتیجه سودآور می باشد. یک نرم‌افزار خوب حسابداری تاثیر دانش مدیریت منابع مالی را مستقیما به قلب کسب‌وکار شما می‌آورد، یک برنامه خوب CRM هم توانایی بهره‌برداری آگاهانه از اطلاعات مشتریان را در اختیار شما قرار خواهد داد بدون این که نیاز باشد یک مشاور ارشد بازاریابی در کنار دست شما نشسته باشد و یا اینکه ساعتها به دنبال یافتن مشتریان خود باشید .
از نظر من فایده و منفعتی که CRM برای یک کسب‌ وکار اینترنتی خواهد داشت به مراتب مهم‌تر از پرداختن به تاریخچه یا معرفی پیشگامان این تکینیک است، اگر شما قبل از استفاده از هر چیز دوست دارید تاریخچه آن را بدانید با گشتی در اینترنت و مرور آن در ویکی پدیا و یا سایتهای معتبر دیگر میتوانید به این واژه دسترسی پیدا کنید.
مهم‌ترین کاری که یک برنامه CRM برای کسب ‌وکار شما انجام می‌دهد این است که نسبت به، مشکلات، انتظارات، شکایات و تجربیات مشتریان اطلاعات دقیق‌تری داشته باشید، در نتیجه محصول یا خدمات شما تطابق بیشتری با نیاز مشتری پیدا خواهد کرد.
 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)