ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اصل11 : نیاز تعلق به گروه


انسانها با عضویت در گروه میتوانند قدرت را تجربه کنند. نیازِ تعلق به گروه آنقدر قوی است که میتواند به رفتارهای فرقه ای منجر شود. اما سوال اصلی اینجاست که چگونه میتوان از این موضوع در متقاعد کردن دیگران بهره گرفت؟
آرون لینچ میگوید :" مردم از خطاهای هم نمی آموزند بلکه خطاهای هم را می اموزند."
حال با دانستن اینکه انسانها نیازمند تعلق به گروه هستند میتوانید از این نیاز برای متقاعد کردن آنها استفاده کنید. اگر کاری کنید که قبول پیشنهاد شما باعث تقویت احساس تعلق شخص به گروه مورد علاقه اش شود ، شانس موفقیت تان بیشتر میشود.از نیاز مردم به تمایل آنها به همرنگی با جماعت اسفاده کنید. نشان دهید که افراد مشابه او همان کاری را انجام میدهند که مد نظر شماست. مردم اساس دوست دارند مثل افراد شبیه خود رفتار کنند.


اصل12 : هارمونی


اصل هارمونی میگوید انسانها افراد شبیه خود را دوست دارند . با آنها احساس راحتی میکنند ، راحت تر به آنها اعتماد میکنند و راحت تر نظراتشان را میپذیرند. سعی کنید خودتان را جای طرف مقابل بگذارید و احساسات اورا درک کنید. اگر واقعا
بیطرفانه صحبت کنید ،مخاطب بی طرفی شما را میپذیرد. اما واقعیت چیز دیگری است. انسان ها فقط وقتی شما را بی طرف میدانند که در اظهار نظرها ،طرف آنها را بگیرید. وقتی میخواهید کسی را متقاعد کنید به جای اینکه علیه او به بحث و استدلال بپردازید سعی کنید نقاط مشترکی بین خودتان پیدا کنید و اگر مجبور شدید نظر مخاطب را رد کنید اما هرگز این کار را به صورت مستقیم انجام ندهید.میتوانید از عباراتی مشابه عبارات زیر استفاده کنید:
• من هم در گذشته همین طور فکر میکردم تا این که متوجه شدم....
• من هم همینطور فکر میکردم ولی به این نکته توجه نکرده بودم که....
وقتی ابتدا همراهی و همفکری خودتان را به فرد نشان میدهید نه تنهاا باعث شکستن مقاومتش میشوید بلکه شرایطی ایجاد میکنید که وقتی فرد از نظر اولیه اش کوتاه می آید آبرویش حفظ شود.

اصل 13 : اول احساس بعد منطق


مردم ابتدا بر پایه احساستشان تصمیم میگیرند سپس برای توجیه این تصمیمات احساسی به کمک دلیل و برهان به آن رنگ و بوی منطقی میدهند.احساسات چارچوب تصمیم گیری اکثر انسانها را تشکیل میدهد. وقتی از احساسات در متقاعد کردن افراد استفاده میکنید بر ناخود آگاه آنها تاثیر میگذارید.
برای این کار میتوانید از 3 الگوی زیر بهره بگیرید:
• ابتدا هدف متقاعد سازی را تعریف کنید.
• احساسات فرد را با روش های مختلف بر انگیزید.
• تنها وقتی احساسات شخص بر انگیخته شد و آمادگی لازم را پیدا کرد آمار و اطلاعات مرتبط را مطرح کنید. به این ترتیب به شخص کمک میکنید تا به تواند به تصمیمش رنگ و بوی منطقی بدهد.

اصل 14 : دشمن مشترک


هیچ چیزی بهتر از دشمن مشترک نمیتواند دو فرد ، دو گروه یا دو ملت را به هم نزدیک کند.. دشمن مشترک باعث میشود اختلافهای دیروز رنگ ببازند و جایشان را به احساس همدلی و اتحاد دهند. در این شرایط ، چیزهایی را قبول میکنیم که در
شرایط عادی هر گز نمی پذیرفتیم و یا با افرادی هم پیمان میشویم که شاید در شرایط عادی حتی حاضر به سلام کردن به آنها نبودیم.جبهه گیری در برابر دشمن مشترک ، باعث میشود اختلافات کمرنگ شود، احساس نزدیکی به وجود آید و نگاه
منتقدانه به کنار گذاشته شود. دشمنان مشترک را میتوان به دسته های مختلف تقسیم کرد :
• مشکلات مشترک تجاری
• رقبا
• دشمنان شخصی


اصل15 : شما تنها نیستید


انسانها ریسک گریزند. آنها از راههای جدید میترسند و در هر موقعیتی به دنبال راه حل هایی میگردند که امتحانشان را پس داده باشند. آنها میخواهند با بررسی سرنوشت دیگران با احساس آرامش ، راه مطمئن را انتخاب کنند.
فضایی به وجود اورید که مخاطب خودش را به جای نقش اول ماجرا بگذارد و تحت تاثیر آن ترغیب شود کارهای مورد نظر شما را انجام دهد.
حکایت کوتاهی از موقعیتی مشابه تعریف کرده ، مشخص کنید به مخاطب هم فرصت مشابهی داده شده است. او احساس میکند پذیرش این پیشنهاد میتواند برای او هم مفید باشد. این کار باعث میشود به طور جدی دعوت به سخنرانی را
بررسی کند.

اصل16 : ترس از ناشناخته ها


انسانها نمیتوانند به راحتی با محصولات و ایده های جدید ارتباط برقرار کنند. چیز های جدید برایشان مثل معمایی پیچیده است. در هنگام معرفی محصول یا ایده ی جدید این وظیفه ی شماست که ان را به دیگران بشناسانید. به یاد داشته باشید تا وقتی آنها نتوانند محصول و یا ایده ای را به خوبی بشناسند به آن اعتماد نخواهند کرد.
مقایسه محصولات با محصولات و ایده های قبلی : همانطور که در ساختن دیوار خشت های جدید بر روی خشت های قبلی چیده میشوند در یادگیری هم اطلاعات جدید بر روی اطلاعات قبلی مینشینند.اگر میخواهید محصول جدیدی معرفی کنید لازم نیست کلیه ویژگی های آن را معرفی کنید. چیزی که باید آموزش دهید تفاوت محصول جدید با محصولات قبلی است.
ربط دادن به چیزی دوست داشتنی ، تحسین کردنی و قابل احترام : شرکت ها سالانه بودجهی زیادی را صرف تبلیغات محصولاتشان توسط شخصیت های معروف میکنند. مصرف کنندگان دوست دارند خودشان را با شخصیت های معروف
همانند سازی کنند و در نتیجه از آنها تقلید میکنند.
استفاده از توصیه ی دیگران : توصیه نامه ها ، شواهدی بی غرض ، مستقل ، صادقانه و حقیقی به حساب می آیند. باور آنها راحت تر از وقتی است که خودتان دقیقا همین حرفها را بزنید.
 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)