امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

 

 

سیاست تشویق مردم به خرید دوباره از فروشگاه قدمتی طولانی دارد و این مفهوم در خلال سال های 1950 تا 1960 میلادی شکل گرفت. در آن دوران برگه هایی به مشتریان داده می شد که با تحویل دوباره آن، از مقداری تخفیف برخوردار می شدند.
این امر باعث می شد مشتریان تشویق شوند تا خریدهای آتی خود را نیز از همان مغازه انجام دهند. امروزه با ظهور تکنولوژی برگه های مذکور جای خود را به کارت های دیجیتال وفاداری داده اند. مهم ترین هدف از ایجاد این نوع کارت ها، دست یافتن به اطلاعاتی در مورد عادات خرید مشتریان است.
برای مثال در یک سوپر مارکت خاص می توان با استفاده از این برنامه ها فهمید که کدام کالا بیشترین مشتری را دارد و به این ترتیب آن کالا را در جایی قرار داد که دسترسی داشتن به آن توسط مشتری ساده تر باشد. هدف ثانویه این برنامه ها، ایجاد وفاداری در مشتریان است.
کارت های وفاداری به چند شیوه مختلف عمل می کنند. اکثر آنان، برای مدت زمانی مشخص به مشتریان یک تخفیف مشخص (مثلا 10 درصد) ارائه می کنند که این مدت مشخص می تواند از مدت زمانی کوتاه تا همیشه تغییر کند. برخی دیگر هم هستند که به مشتری تنها در برخی شرایط خاص تخفیف می دهند مثلا به مشتري اي كه دو ميليون تومان خريد كرده باشد، 20 درصد تخفيف مي‌دهند.
برخی سازمان های دیگر هم به مشتری در قبال خریدی که انجام می دهد، امتیاز می دهند. امتیازهایی که در آینده می توانند به مشتری برای خرید از همان سازمان یا در شرایطی از سازمان های دیگر امکانات یا تخفیف خاصی بدهند. در آمریکا تقریبا 75 درصد مردم صاحب حداقل یک کارت وفاداری هستند و اکثر سوپرمارکت های زنجیره ای از کارت های وفاداری با نام کارت های جایزه یا کارت های سود استفاده می کنند.


كارتي براي وفادارها


زماني كه سازمان شما این امکان را به مشتریان خود می دهد كه با ارائه كارت وفاداري از تخفیف های مناسبی برخوردار شود، موجب حفظ مشتری و افزایش فروش می شويد اما هدف از ایجاد آن تنها در این امر خلاصه نشده و در واقع شرکت به کمک این کارت ها به تصویری از مشتریان خود دست می یابد چون این تصویر بیانگر سلایق مشتریان است برای مثال کدام محصول بیشتر خریداری می شود و کدام یک کمتر مورد توجه قرار می گیرد حتی شركت يا فروشگاه را به اين اطلاعات مي رساند كه آقایان کدام کالا ها را بیشتر خریداری می کنند و خانم ها بیشتر به کدام محصولات علاقه نشان می دهند! نتيجه نهايي نيز اين خواهد بود كه با تعیین محصولات پرفروش و کم فروش شرکت و در نهایت شناسایی نقاط ضعف و قوت، شما این فرصت را داريد تا به بهترین شکل به ارتقای محصولات خود بپردازد؛ همچنين نرم افزارهاي متفاوتي در حوزه CRM در شركت هايي همانند پگاه سيستم، وجود دارد كه سازمان ها و شركت ها مي توانند از آن براي ارتقاء وضعيت خود استفاده كنند.
در پايان خلاصه اي را از آنچه در عمل باید انجام دهید، مشاهده مي كنيد:
- با کارت های هواداری مشتریان خود سوابق آنان را ذخیره کنید تا به کمک این اطلاعات به فروش بیشتری دست یابید.
- تمرکز خود را روی محصولاتی بگذارید که بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند و سعی در ترویج بیشتر آن کنید.
- انتقادات و پیشنهادات مشتریان خود را جدی بگیرید.

مترجم: امیر آل علی
 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)