ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

 

بازاریابی چریکی به اين معنا كه نوعی از تبلیغات به حساب مي آيد که سعی دارد با استفاده از روش های خلاقانه و ارزان قیمت سبب جلب توجه مخاطبان نسبت به یک محصول یا خدمات شود. کارکرد این شیوه از بازاریابی به این صورت است که به شما اجازه می دهد تا مخاطب خود را غافلگیر کرده و با ایجاد موج های تبلیغاتی پر سروصدا در جامعه زمینه را برای جذب مشتریان و افزایش میزان فروش کالا و خدمات خود فراهم کنید بنابراين تاکتیک بازاریابی چریکی روشی بسیار موثر و مناسب برای کسب و کارهای کوچک محسوب می شود.
استطاعت ذاتی شرکت های تجاری کوچک برای استفاده از روش بازاریابی چریکی نخستین برتری این کسب و کارها نسبت به رقبای بزرگ ترشان است. در این میان شرکت های تجاری کوچک و تازه کار معمولا بودجه قابل توجهی را به بخش بازاریابی خود اختصاص می دهند که موضوعی ضروری و در عین حال نگران کننده است، اما در صورت استفاده صحیح و موثر از تاکتیک بازاریابی چریکی، این روش می تواند علاوه بر ایجاد بازار مناسب برای محصولات و خدمات عرضه شده، تمامی هزینه های اختصاص یافته را طی مدت زمان کوتاهی بازگرداند.

بهترین مثال در این زمینه، فیلم The Blair Witch Project است. سازندگان این فیلم که در سال 1999 میلادی و با بودجه ای معادل 50 هزار دلار ساخته شد، پولی برای اختصاص به بخش بازاریابی و تبلیغات در اختیار نداشتند بنابراین تولیدکنندگان فیلم تصمیم گرفتند از روش های خلاقانه برای پر کردن خلاء موجود در زمینه تبلیغات این فیلم استفاده کنند.
آنها در ابتدا اعلام کردند که این فیلم را پیدا کرده اند! و با ایجاد داستان هایی در رابطه با شخصیت های اصلی فیلم در اینترنت موفق شدند تا توجه بخش وسیعی از مخاطبان را به خود جلب کنند. گفتنی است استفاده از این تکنیک به تولیدکنندگان فیلم کمک کرد تا توجه طیف وسیعی از علاقه مندان به سینما را جلب کرده و در پی موفقیت این روش بازاریابی، میزان فروش این فیلم در سراسر جهان از مرز 250 میلیون دلار بگذرد.
مثال فوق به خوبی نشان می دهد که روش بازاریابی چریکی حتی در شرایطی که بودجه ای برای انجام فعالیت های مربوط به تبلیغات وجود ندارد در صورت استفاده صحیح و موثر از این روش می تواند موجب موفقیت محصول یا خدمات شما شده و با افزایش مشتریان از طریق جلب توجه آنان، شرایط را برای افزایش قابل توجه فروش و درآمدتان فراهم کند.
با وجود مزایای قابل توجه بازاریابی چریکی، ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که روش بازاریابی رودررو موجب افزایش اعتبار و ارزش برند شما شده و رابطه ای براساس اعتماد میان شما و مشتریان ایجاد می کند. این در حالی است که تکنیک بازاریابی چریکی خلاقانه موثرتر بوده و تاثیر مثبت عمیقی بر مشتریان و مخاطبان برند شما دارد. در این بین درحالی که شبکه های اجتماعی و بازاریابی آنلاین مزایای منحصربه فردی دارند، برقراری ارتباط با مخاطبان واقعی (و نه مجازی) تاثیر مثبت عمیق تر و پایدارتری بر مشتریان و مخاطبان شما خواهد داشت.
برگزاری رویدادهای تبلیغاتی ناگهانی، ارائه نمونه محصولات و اطلاعات مربوط به آنها در مکان های عمومی نظیر ایستگاه های راه آهن و مراکز خرید از جمله فعالیت هایی است که هسته اصلی آنها را بازاریابی چریکی تشکیل داده و به منظور جلب توجه مخاطبان و در نتیجه افزایش تعداد مشتریان صورت می پذیرد. فراموش نکنید که هسته اصلی روش بازاریابی چریکی غافلگیر کردن مشتریان است، هرچند كه به غير از اين روشها، نرم افزارهاي متفاوتي هم در حوزه CRM در شركت هايي همانند پگاه سيستم، وجود دارد كه سازمان ها و شركت ها مي توانند از آن براي ارتقاء وضعيت خود استفاده كنند.

تکنیک بازاریابی چریکی زمانی متولد شد که شرکت های تجاری کوچک و متوسط مایل بودند تا ویژگی های مثبت محصولات و خدمات شان را به گوش مشتریان رسانده و رقبای بزرگ تر خود را به چالش بکشند.
 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)