ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

 

نگران نباشيد قرار نيست كسي كشته يا زخمي شود، تنها قرار است با كمك نرم افزارها و آموزشهاي پگاه سيستم، مشتريان جديد داشته باشيد و راه هاي ارتباطي قويتري با مشتريان خود برقرار كنيد، قرار است شما با به كار گرفتن راهكارهايي ساده، قلب مشتريانتان را و نه پولشان را جذب كنيد و اطرافتان پر باشد از مشتريان هميشگي و البته وفادار.


راههاي ساده ارتباطي را دست كم نگيريد


آیا برای شما هم پیش آمده که به فروشگاه و یا شرکتی مراجعه کنید که در آن فرد مسئول، نه تنها به شما سلام نمیکند بلکه جواب سلام شما را هم نمی دهد؟ تازه اگر به شما لطف کند بدون اینکه به شما نگاهی بیندازد زیر لب چیزی شبیه سلام می گویند! در فرهنگ ما سلام معمولا اولین کلمه در شروع ارتباط است .در روایات دینی هم تاکید شده که جواب سلام واجب است. بنابراین تا حد ممکن شما اولین نفری باشید که سلام می کند و در پاسخ دادن به سلام هم با استفاده از لحن مناسب و حالت گشوده چهره و افزودن کلماتی مثل «خوش آمدید» و«در خدمت شما هستم» و... پذیرنده بودن خود را به مشتری القا کنید.


قصدتان کمک کردن باشد، حتی اگر سود مستقیمی در کار نباشد


متاسفانه بسیاری از فروشندگان به محض اینکه می فهمند یک مشتری بالقوه خریدی از آنها نخواهد کرد، بدون حوصله به باقی سوالات وی پاسخ می گویند و حاضر نیستند به مشتری كمك کنند، بعضی پارا فراتر گذاشته و با نصب برگه هایی از این قبیل «سوال نفرمایید» جلوی بهانه های ارتباطی مشتری را می گیرند. این افراد اگر می دانستند با یک ارتباط سازی ساده، چگونه می توانند در دفعات بعدی به همان مشتری فروش داشته باشند هیچگاه اینگونه رفتارهای به دور از مشتری مداری از خود بروز نمی دهند. کاری کنید تا مشتری باز هم به شما رجوع کند. حتی اگر از شما آدرسی را پرسیدند با جان و دل راهنمایی کنید.


مشاور مشتریان خود باشید


اگر نگرش شما این باشد که با کشف نیازها و خواسته های مشتری، به عنوان یک مشاور، او را برای یک خرید صحیح و با ارزش راهنمایی کنید به شما تبریک می گویم، زیرا این گونه، مشتری خود را برای مدتی طولانی حفظ خواهید کرد. اگر مشتری احساس کندکه شما قبل از اینکه به سود خود توجه داشته باشید، منافع او را در نظر می گیرید، به شما اعتماد می کند و اعتماد یکی از مهمترین ارکان فرایند فروش است. بنابراین لازم است قبل از اینکه به ارائه توضیحات محصول خود بپردازید، با پرسش های خوب، هر چه بیشتر در مورد مشتری و نیازهایش اطلاعات کسب کنید و آنگاه در راستای کمک به اوبرای خرید مناسب، از هیچ تلاشی دریغ نکنید.


قضاوت نكنيد


شما به عنوان یک فروشنده ،آن هم در موارد فروش چکی و اقساطی، حق دارید در خصوص اعتبار سنجی مشتری خود تحقیق لازم را انجام دهید، اما در زمان مکالمه با مشتری، دست از قضاوت در مورد شخصیت و نگرش او بردارید، چون این امر نه تنها باعث می شود که از فضای گوش دادن فعالانه، که یکی از ملزومات یک فروشنده حرفه ای است، خارج شوید بلکه سبب ایجاد اختلال در تبادل احساسی میان شما و مشتری خواهد شد. مشتری شما از طرز نگاه و زبان بدنتان به راحتی به احساس بدی که منتقل می کنید، پی ميبرد. یادمان باشد ما اساسا صلاحیت قضاوت کردن دیگران و برچسب زدن به آنها را نداریم. بنابراین در زمان ارتباط با مشتری باید تمام حواسمان به او و صحبتهایش باشد.


یکپارچگی شخصیت و هویت داشته باشید


هیچ کس از آدمی که دمدمی مزاج باشد خوشش نمی آید. اینکه یکبار حالتان خوب باشد و با مشتری خوش برخورد باشید و دفعه بعد که اعصابتان از جای دیگر خراب بود جواب سلام مشتری را هم ندهید شخصیت شما را در ذهن مشتری به عنوان یک انسان دمدمی مزاج شکل می دهد. نتيجه هم اين ميشود كه مشتري روی شما حساب باز نميكند و به همين راحتي مشتريتان را از دست ميدهيد. بنابراین روی مدیریت احساستان کار کنید تا دیگران هم تکلیفشان را با شما بدانند.


به ظاهر و بهداشت خود توجه کنید


شما با لباستان اولین تاثیر را در ذهن مخاطب می گذارید. آیا لباسی که به تن دارید با تصویری که دوست دارید دیگران از شما در ذهنشان داشته باشند، همخوانی دارد؟ آیا به بوی بدن و دهانتان توجه کرده اید؟ آیا به آرایش موی خود اهمیت می دهید؟ اولین چیزی که ارائه می کنید خودتان هستید. برای خریداران امروزی مهم است که از چه کسی خرید می کنند. پوشیدن یک لباس تمیز و مرتب که با اندام شما سازگاری داشته باشد، تصویری مثبت از شما بر جای می گذارد پس برای ظاهر خود اهمیت بیشتری قائل شوید.


به پرسش مشتری، تک کلمه ای پاسخ ندهید

بارها پیش آمده وارد فروشگاهی شدم و از فروشنده سوال کردم (فلان محصول را دارید؟) و فروشنده بدون توجه کافی به من در جواب فقط از کلمه «نه» استفاده كرده است، در صورتی که اگر با احترام بیشتری برخورد می کرد، باعث می شد خرید ديگری انجام دهم. پس به سوالات مشتری با حوصله و احترام جواب دهید و در صورت امکان، پیشنهاد خرید بیشتری را هم به وی بدهید، زیرا قرار است سهم بیشتری از هر مشتری داشته باشیم.


هميشه لبخند بزنيد


لبخند مسری است؛ اين اصل را هميشه به ياد داشته باشيد و با استفاده از آن، احساس بهتری در مشتری خود ایجاد کنید. زمانی که مشتری احساس خوبی داشته باشد فرایند فروش تسهیل میشود. به دفعات به چهره خود در آینه نگاه، و تبسم را تمرین کنید. قرار نیست با صدای بلند بخندیم، کافی است چهره ای گشوده و متبسم داشته باشیم. بسیاری از فروشندگان با داشتن چهره ای عبوس، ناخوداگاه به مشتری می گویند: «سریع خریدت را انجام بده و برو بیرون!»


با مشتری بحث نکنید


متاسفانه گاهی اوقات فروشندگان برای اثبات حرف خود، با مشتری وارد بحث شده و گفته های مشتری را نقض می کنند بدترین کاری که می توانید بکنید این است که به یک مشتری بگویید «تو اشتباه می کنی.» هیچ کس از شنیدن این جمله احساس خوبی نخواهد داشت. در چنین حالتی مشتری هم حالت دفاعی به خود گرفته و آماده می شود تا با شما بجنگد و به شما اثبات کند «کسی که اشتباه می کند شما هستید» پس به شدت مراقب جملاتی که به کار می برید باشید.


نویسنده: سعید وفائی، مدرس و مشاور توانمندسازی فردی و سازمانی

 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)