ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

گاهی نام یک برند تجاری به اندازه ‌ای قوی می ‌شود که خود به‌تنهایی می ‌تواند عامل تبلیغاتی به شمار رود. در همین راستا می‌ توان گفت یکی از استراتژی‌ های مهم برند بی‌ ام ‌و در زمینه بازاریابی محصولاتش، داشتن نام تجاری قدرتمند است، به گونه ‌ای که این استراتژی پایه و اساس موفقیت این گروه تولیدی را تضمین می ‌کند. تمام کارکنان این شرکت یک هدف اصلی دارند و آن نیز حفظ ارزش ‌ها و اهداف شركت است. فناوری، نوآوری، عملکرد، کیفیت، قابلیت اطمینان، انحصار و رضایت مشتری از جمله اهداف اصلی این شرکت است که سعی دارد در بهترین حالت ممکن آنها را ارائه دهد. شركت ها و برندهاي ايراني هم البته در اين خصوص كوتاهي نكرده اند و بسياري از آنها با استفاده از نرم افزارهاي گوناگون CRM توانسته اند سهم خوبي از تبليغات داشته باشند.
گروه بی ‌ام‌ و برای حفظ جایگاه برند خود در میان دیگر تولیدکنندگان، چند هدف اساسی را دنبال می ‌کنند که عبارت‌اند از شناخت پتانسیل‌ها و تشویق روند رشد، آگاهی کامل از آنچه کمپانی در پی ارائه آن است، شناخت دقیق نقاط قوت و ضعف شرکت و استفاده بهینه از فرصت ‌های به‌دست ‌آمده. درونی شدن عوامل فوق برای کارکنان این شرکت، نکته مهمی در حفظ موقعیت و برتری این کمپانی به شمار می‌رود، به این معنا که اگر هدف برای تمام اجزای یک سازمان به صورت واحد تعریف‌ شده باشد و از همه مهم‌تر این هدف برای آنها کاملا درونی شده باشد، تمام سازمان به صورتی یکپارچه در پی تحقق آن است و با این وصف موفقیت شرکت حتمی خواهد بود.
 

شعارهای مشتری‌محور
 

دو شعار اصلی این کمپانی عبارت‌اند از «لذت رانندگی محض» و «نهایت رانندگی» که نشان‌دهنده تلاش بی‌وقفه این گروه تولیدی براي ارائه محصولاتی باکیفیت و مشتری‌محور است که تمرکز اصلی آن بر قابلیت‌های رانندگی قرار داده شده است. در اینکه رانندگی لذت‌بخش است هیچ شکی نیست، اگر رانندگی صرفا به خاطر خدمات حمل‌ و نقل خود در میان مردم محبوبیت داشته و وسایل نقلیه عمومی می‌توانستند تا حد زیادی این نیاز را برطرف کنند، اما می‌ بینیم که در بازار صنعت خودرو هرساله اتومبیل های مدرن ‌تر و خاص ‌تری تولید می‌شوند و مصرف ‌کنندگان زیادی نیز در سطح جهان دارند، بر همین اساس کمپانی بی ام و نیز به ‌خوبی لذت رانندگی را دریافته و آن را تبدیل به یکی از شعارهای مهم و تاثیرگذار خود کرده است.
به بیان دیگر، یکی از مهمترین اقداماتی که در هر فرایند تبلیغاتی رخ می ‌دهد، توجه به علاقه و سلیقه مصرف‌کنندگان است، در همین راستا نیز گروه بازاریابی بی ‌ام ‌و با خلق شعارهایی مانند «لذت رانندگی محض» و «نهایت رانندگی» در پی ارائه تصویری متفاوت از خودروهای خود به مشتریان است. به این معنا که ماشین‌ های تولیدی بی ام و کیفیتی را در رانندگی به مشتریان خود ارائه می‌دهند که با دیگر ماشین ‌ها آن را تجربه نخواهند کرد.
 

هنرپیشه‌ هایی که بی ام و سوار میشوند
 

چهره های سینمایی همیشه یکی از بهترین ابزارهای تبلیغاتی برندهای تجاری به شمار می‌ رفتند و این روند خصوصا در برند لاکچری بی ام ‌و به ‌خوبی مشهود است. مصرف‌کنندگان وقتی ببینند چهره‌ های سینمایی محبوب آنها چه نوع ماشینی سوار می شوند، به صورت ناخودآگاه به سوی برند مذکور سوق داده می ‌شوند و هنگام خرید ماشین چهره سینمایی و ماشینی که بر آن سوار بود را از یاد نمی ‌برند. محبوبیت هنرپیشه ها می ‌تواند تا حد زیادی بر سلیقه مصرف‌کنندگان تاثیر بگذارد و در این میان کمپین ‌های بازاریابی بی ام و نیز به‌ خوبی این تاثیر را دریافته و از چهره ‌های شاخص سینمایی مانند تام کروز، یا بازگران نقش جیمز باند و... برای معرفی و تبلیغ محصولات این کمپانی استفاده می کند.
 

استراتژی بخش‌بندی بازار
 

بخش بندی، هدف‌گیری و تثبیت موقعیت سه مرحله مهم در استراتژی های بازاریابی بی ام و به شمار می روند که تاثیر مهمی در موفقیت این شرکت داشته‌ اند. این سه مرحله نشان‌دهنده برنامه‌ریزی دقیقی است که تیم‌های بازاریابی این کمپانی در راستای اهداف خود طرح‌ریزی می ‌کنند. در مرحله بخش‌بندی، استراتژی شناختن مشتریان به لحاظ موقعیت جغرافیایی آنها اهمیت زیادی پیدا می ‌کند، به این معنا که با شناختن بازارهای مناطق جغرافیایی مختلف، گروه تولیدی بی ‌ام‌ و می‌ تواند نوع محصولاتی که برای مناطق مختلف تولید می کند و درجه و کیفیت آنها را تعیین کند.
طبق آمارهای گرفته‌شده توسط تیم ‌های بازاریابی این شرکت، بیش از ۷۰ درصد از خودروهای این برند در اروپا و آمریکای شمالی به فروش رفته است و بر این اساس، این کمپانی تمرکز اصلی تبلیغات خود را در مناطق مذکور خواهد گذاشت که بیشترین میزان مصرف‌کننده را دارند.
 

استراتژی هدف‌گیری
 

در این روش، گروه تولیدی بی ام و مشتریان مخصوص به خود را در نظر میگیرد؛ به این معنا که تولیدات این شرکت برای همه گروه های قومی و شهروندان طراحی و تولید نمیشود و گروه مخاطبان خاص خود را دارد. از آنجایی که بی‌ام‌و برندی لاکچری و لوکس در جهان به شمار می‌ رود، مصرف‌کنندگان آن نیز نمی‌ توانند تمام افراد باشند و بنابراین گروه های تبلیغاتی این شرکت، هنگام ارائه پیام ‌های تبلیغاتی خود، مصرف‌کنندگان خاصی را مد نظر دارند. به طور کلی گروه سنی ۲۵ تا ۴۰ سال ازجمله هدف های این شرکت به شمار می روند که علاقه و سلیقه آنها با محصولات مدرن و امروزی بی ام و کاملا منطبق است و شاید بهتر باشد بگوییم بی ام ‌و محصولاتش را مطابق با سلیقه مدرن آنها عرضه می کند.
همچنین یکی دیگر از راهکارهای بازاریابی بی ‌ام ‌و در هدف قرار دادن مشتریان، توجه به میزان درآمد آنهاست. طبق یک اصل تعریف شده در این شرکت، افرادی که درآمد آنها بالای ۲۵ هزار پوند باشد، به‌عنوان مصرف‌کنندگان این برند هدف‌گیری می‌ شوند و بر اساس علایق و نیازهای آنها برنامه‌ های تبلیغاتی این شرکت پی‌ریزی می شود.
 

استراتژی موقعیت‌یابی
 

شناخت موقعیت خود در میان دیگر برندها یکی از استراتژی‌های مهم بازاریابی بی ‌ام ‌و محسوب میشود. این شرکت با توجه دقیق به میزان عملکرد و موفقیت خود، بالاتر بردن کیفیت محصولات، پیشرفت در فناوری های جدید، حفظ رضایت مشتری و درک درست از جایگاه انحصاری خود در میان دیگر تولیدکنندگان، سعی در حفظ موقعیت خود دارد. اگرچه بی ام و یکی از بهترین و مشهورترین تولیدکنندگان خودرو در سطح جهان است، اما استراتژی موقعیت یابی باعث می شود این شرکت همیشه به دنبال حفظ این موقعیت باشد و در فضای رقابتی شدیدی که با دیگر برندها دارد، جایگاه و موقعیت خود را فراموش نکند و سعی در نگه‌ داشتن آن جایگاه داشته باشد.
 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)