ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در حالی غالبا حفظ مشتری در رده ‌های پایین مولفه های یک کسب و کار موفق قرار گرفته که در عصر حاضر بیشتر خریداران به جای احترام و جذب مشتری، ترجیح می ‌دهند به هر ترتیبی در فروش، موفقیت کسب کنند. این روزها برخلاف گذشته، نه همیشه، حتی گاهی اوقات هم حق با مشتری نیست و این موضوع بی اعتمادی را در بازار رواج داده است. در این شرایط عده زیادی از صاحبان صنایع تلاش می‌ کنند به جای تلاش برای جلب مشتریان جدید، خریداران قدیمی و ثابت خود را حفظ کنند. تحقیقات جدید هم نشان می ‌دهد احترام به مشتری و در واقع مشتری مداری تنها نرخ رشد 5 درصدی نسبت به سال‌های گذشته داشته است و 82 درصد شرکت های بزرگ اعتقاد دارند راه ‌های منجر به سرمایه گذاری بسیار سودمندتر از حفظ مشتری تلقی می ‌شوند. هر چند هنوز برای برخی کشورها، حفظ مشتری اهمیت دارد اما این روند به طور کلی خیلی کند پیش می‌رود و در واقع روسای شرکت ‌ها راهی طولانی برای نهادینه کردن مجدد مقوله «حفظ مشتری» دارند.


بازتعریف ارزش مشتری


شرکت ها و سازمان های موفق همیشه به عقب برمی ‌گردند و به آنچه تعریف کرده ‌اند، می ‌اندیشند. بیشتر شرکت ها، دغدغه تراز کردن دخل و خرج خود را دارند و به همین دلیل مشتری مداری برای آنها راهی سخت ‌تر از میانبرهای تجاری برای سود بیشتر تلقی می ‌شود. موفقیت به هر قیمتی شما را از رسیدن به اهداف متعالی‌تر دور می‌ کند. دوری از مشتری مداری نه فقط هرم پایینی بلکه اعضای بلند پایه یک شرکت را هم به دردسر می‌اندارد. مشتریان برخلاف آنچه بیشتر فروشنده‌ ها تصور می‌ کنند، تنها به قیمت خرید توجه نمی‌ کنند. توجه 40 تا 70 درصدی به احترام به مشتریان به 30 تا 50 درصد کاهش یافته است. رقابت در قیمت معمولا به تفاوت ارزش‌گذاری بین مشتریان می‌انجامد و به آنها برچسب ‌های متفاوتی از قیمت گرایی تا محتواگرایی می‌زند. 66 درصد کنسرسیوم ها ترجیح می‌دهند برای شرکت هایی که ارزان فروشی می ‌کنند، 13 درصد بیشتر سرمایه گذاری کنند. در دنیایی که حق با برندهای برتر است و مشتریان بیشتر به قیمت توجه می‌کنند، شرکت ها باید به دنبال حفظ مشتری باشند چون در غیر این صورت بخش زیادی از قدرت فروش خود را از دست می‌دهند. به نظر می‌ رسد مشتریان بعد از نتیجه اولین معامله خود با شرکتی خاص، درباره ادامه کار خود با برندی خاص تصمیم می‌گیرند. حفظ مشتری در هاله‌ای از یک دوگانگی بین بازتعریف حفظ مشتری، سود زمانی و میزان استقبال از برندها، دچار نوعی تسلسل می‌شود. مشتریانی که به ارزش بیش از قیمت بها می‌دهند، شرکت ها را وادار به قبول ارزش‌های‌شان خواهند کرد.


برپایی ساختار منظم


گاهی اوقات ایده های شما تدوین می‌ شود اما گام نهایی که اتفاقا سخت ‌ترین جابه جایی هم تلقی می‌شود، تنها با عملی شدن خواسته‌ ها وتئوری‌ های شما برداشته می ‌شود. شهامت تغییر ساختار از صدر تا ذیل، تنها از عهده معدود روسای ریسک پذیر برمی‌آید. در این چارچوب، حفظ مشتری باید یکی از والاترین و اصلی‌ترین اهداف شما باشد. 50 درصد بودجه هر شرکت و حتی پول‌هایی که در ردیف بودجه قرار نگرفته ‌اند باید صرف تلاش برای حفظ مشتری به کاربردی‌ ترین شکل ممکن شود. همه شرکت ها و موسسات بزرگ موظف به فعالیت دائم در زمینه مهارت های حفظ مشتری هستند. اصلا لازم نیست شما یک نفر خاص را برای جلب توجه استخدام کنید تا با رفتن او، برنامه های ‌تان به هم بریزد زیرا در این حالت، قدمی در راه حفظ مشتری برنمی ‌دارید. تلاش کنید وزن نتایج و اقدامات انجام شده با تلاش‌ های صورت گرفته برای حفظ دستاوردهای گذشته برابر باشد. به جای سبک و سنگین کردن اتفاقات روزمره، معیارهای جدید و تکنولوژیک را مورد استفاده قرار دهید. بازسازی یک بنیان به قصد ترمیم و بهبود اوضاع، کار بزرگی محسوب می‌شود اما مهم‌تر از آن، تلاش برای حفظ مشتری و بازیابی اعتماد قبلی پس از هر قطع همکاری موقتی است. اگر ثمره کوتاه مدت سود فروش در لحظه خرید مشتری حاصل می‌شود در مقابل حفظ مشتری، یک پروسه بلند مدت و موفق تر است. استراتژی های موثر، پاداشی به زیبایی موفقیت به ارمغان می‌آورد. تجارت مشتری گرا شروع شده است، آیا حاضر به سرمایه گذاری هستید؟
در پايان بد نيست بدانيد پگاه سيستم، نرم افزارهايي را براي بخش ارتباط با مشتري طراحي و به بازار عرضه كرده كه ميتواند در مسير كار، از فروش گرفته تا چيدمان فروشگاه و انبار به سازمان شما كمك كند.

 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)