امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

بازاریابی تاکنون اصطلاحات بسیاری به خود دیده و نرم افزار هاي زيادي براي آن طراحي شده است. اصطلاحاتی که گاه عجیب ولی کاربردی هستند و نرم افزار هايي كه گاه شركت ها و سازمان ها را غافلگير ميكند. به هرحال، شارکتینگ یکی از این اصطلاحاتي است که در دیکشنری بازاریابی وجود ندارد.
در کل به الگوبرداری از اخلاق و رفتار یک کوسه به عنوان یک حاکم آب‌ های آزاد در جهت ایجاد یک استراتژی بازاریابی مرگ ‌آور علیه رقبا و انجام برخی فعالیت در جهت حذف رقبا از بازار. همچنین استفاده از تداعیات برند کوسه برای تقویت یک برند دیگر، عمل یا رفتاری دیگر است.
راهی که کوسه ‌ها در طول تاریخ طی کرده ‌اند، بسیار طولانی است. کوسه‌ های اولیه در حدود ۱۰ میلیون سال پیش حشرات، دایناسورها و پستانداران ظاهر شده ‌اند. آنان از ۵ دوره انقراض گسترده جانداران، جان سالم بدر برده و این بسیار عجیب است. این عمر طولانی از کوسه یک برند قدیمی ساخته است. اما همواره کوسه به‌ نوعی در اخبار حضور دارد، سالگرد ساخت فیلمی در خصوص کوسه، خبری در موردحمله به یک موج‌ سوار، ساخت فیلم مستند جدید، …
واقعا چرا برند کوسه یک برند سرحال و شاداب است و هیچ‌ گاه کمرنگ نمی ‌شود؟ اگر بخواهم به بررسی استراتژی بازاریابی کوسه از دوره زمین‌شناسی پالئوزوئیک تاکنون بپردازیم، باید آن را Sharketing بنامیم.


با بررسی برند کوسه با ۶ اصل شارکتینگ آشنا میشویم:


۱- به‌یادماندنی و خاص بودن


شاید اگر ما نیز در حدود ۴۰۰ میلیون سال پیش روی زمین ظاهر شده بودیم، به این میزان به‌ یادماندنی و خاص بودیم، شاید هم این از باهوشی کوسه‌ هاست. به‌ هرحال چه چیزی از این خاص‌ تر؟ بسیار متمایز هستند، با دیدن آرواره‌ هایش تا چند روز بدنتان دچار رعشه و ترس است.
در س اول شارکتینگ: راهی بیابید که برندتان در بلندمدت متمایز بماند و قادر به تحریک احساسات باشد.


۲- قواعد خویش را دیکته کردن


متخصصین دریافته ‌اند که کوسه ‌ها قوانین خاص خود را دارند. غواصانی که با آنان به درستی بازی می‌ کنند، همواره جانشان در امان است اما چه قوانینی؟
مثال: هرگز انگشتان خود را سریع در مقابل صورتشان حرکت ندهید. نشان ندهید که ترسیده ‌اید. به حوزه شخصی وی وارد نشوید. هرگز نباید کوسه را تعقیب کرد.
کوسه ‌ها قطعا به دنبال تحکیم این قوانین از جایگاه سلطه گری خویش هستند تا نشان دهند که قواعد بازی را آنان تعیین ميكنند.
درس دوم شارکتینگ: اگر در حال تعریف مرزهای بازار هدف و یا آغاز یک کمپین تبلیغاتی هستید، حتما قواعد و قوانین نحوه بازی با کسب ‌و کارتان را به دیگران بیاموزید.


۳- متنوع بودن


مطمئنا تنوع گونه‌ ها و ابزارهای مختلف حفظ بقا، موجب حفظ این گونه در طی میلیون‌ ها سال شده است. تنوع محصولات، پیام ‌های و رویکرد بازاریابی می‌ تواند به ارتباط هرچه بیشتر با مخاطبان و مشتریان منجر شود. کوسه‌ها در صدها شکل و سایز هستند، از ۱۵ سانتی تا ۱۸.۵ متر از رام تا خطرناک.
درس سوم شارکتینگ:
اگر می‌ خواهید به ‌یادماندنی باشید، نباید نگران پیچیده شدن و استفاده از ترکیبی از ویژگی‌ های منحصر به‌ فرد باشید. تنوع پیام و محصول حتما منجر به دستیابی به مشتریان جدید می شود.


۴- همکاری مشترک برای تقویت دوجانبه


در لیست بلندبالای چیزهای ترسناک که انسان ‌ها درک درستی از آنها ندارند، کوسه نیز وجود دارد: فضایی‌ ها، زمین‌ لرزه، سیاست ‌های مالی، کوسه، گردباد.
فیلمی تحت عنوان (شارکنادوSharknado: شارک + تورنادو ) ساخته‌شده است. سازنده فیلم دو عامل از لیست فوق را باهم ترکیب کرده تا این دو عمل به هم کمک كنند و مفهومی بزرگ ‌تر، ترسناک ‌تر و ناشناخته‌ تری را ایجاد كند. تورنادویی که قدرت توانایی فکر کردن نیز داشته باشد !
درس چهارم شارکتینگ: به دنبال شریکی تجاری باشید تا قدرت و شهرت شما را چندین برابر كند.


۵- رقبا را تخریب نکنید


در مقایسه با دولفین ‌ها، که خیلی باهوش، دوست ‌داشتنی و گاهي ناجی کودکان و با اثر درمانی بر روح آدمی شناخته ‌شده است، کوسه‌ های شهرت بدی در برخورد با انسان ‌ها داشته ‌اند، اما این دو در دو سوی طیف هستند، هرچه رقبای کوسه بهتر شناخته شوند، جای او نیز پررنگ‌تر می شود.
درس پنجم شارکتینگ: به دنبال تخریب رقیب نباشید، حتی به تقویت برخی خصوصیات آنان کمک كنيد تا خصوصیات برتر شما بهتر شناخته شود.


۶- باحال بودن!


مهم نیست چه محصولی را در چه بازاری و به چه کسی می‌ فروشید. باحال بودن، جایگاه برندتان را تقویت ميكند.
توریستها برای اینکه چند عکس با یک کوسه بگیرند و خود را شجاع نشان دهند، چند صد لاری پول پرداخت ميكنند و درون قفسی شناور در آب می ‌روند و کلی می ‌ترسند و وزن کم ميكنند و در پایان هم کوسه ‌ها را موجوداتی باحال می ‌نامند.
درس ششم شارکتینگ: به هر صورت که می ‌توانید، سعی کنید باحال باشید. در بدترین شرایط، باحال بودن موجب جلب مشتری می شود.

منبع: تيم مشاوران مديريت ايران
 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)