ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

موفقيت در يك بازار و يك كسب و كار ويژه تنها با استفاده از نرم افزار هايي همچون نرم افزار مديريت ارتباط با مشتري، نرم افزارهاي CRM، نرم افزار مديريت كيفيت يا انواع نرم افزار هاي حسابداري محقق نمي شود. تبليغات به عنوان ركن مهمي از اركان اسباب يك كسب و كار، هميشه مورد توجه بوده و صاحبان صنايع، همواره به دنبال راه هايي نوين براي موفقيت در اين عرصه بوده اند.
يكي از انواع تبليغ كالاها و خدمات، استفاده از حضور افراد مشهور بوده است طوري كه امسال، حدود 60درصد از شرکت ها و سازمان ها، بودجه مربوط به استراتژی بازاریابی و تبلیغات از طریق افراد معروف در شبکه های اجتماعی را افزایش دادند. خیلی از شرکت ها نیز برای نخستین بار است که از این استراتژی استفاده می کنند. حتی بعضی از سازمانها، نیروهایی را برای اداره این بخش از کسب و کار خود استخدام کرده اند.
این افراد مشهور که از آنها با عنوان تاثیرگذاران حوزه شبکه های اجتماعی یاد می شود، در واقع رابطی مستقیم بین برندها و مصرف کنندگان هستند. تاثیرگذاران این توانایی را دارند که به طور مستقیم، محصولات یا خدمات برندها را به فروش برسانند. به همین دلیل است که سازمان ها بیش از پیش، به اهمیت و قدرت این شیوه جدید بازاریابی ایمان می آورند.
در جوامع امروزی، با نفوذ بیش از پیش شبکه های اجتماعی در زندگی روزانه، انسان ها تلاش می کنند تا با بروز خلاقیت، و تاثیرگذاری بر مخاطبان خود، دنبال کنندگان شان را افزایش دهند. به این ترتیب، افراد مشهور با دنبال کنندگان میلیونی می توانند بخشی از برنامه بازاریابی سازمان ها و شرکت ها باشند.
بنابراین، در عصر حاکمیت شبکه های اجتماعی، صاحبان برند، به جای آنکه برای تبلیغ کالای خود از آژانس های تبلیغاتی کمک بگیرند، به دنبال شخصیت های محبوب با دنبال کنندگان بالا در پلتفرم هایی مثل یوتیوب، اینستاگرام، اسنپچت، پینترست و. . . هستند. این موضوع باعث شده که در بحث تبلیغات، بازاریابی از طریق افراد تاثیرگذار یا اینفلوئنسر ها، در سال های اخیر رشد چشمگیری پیدا کند.
از دید بازاریابان، افزایش تاثیرگذاران شبکه های اجتماعی، بستری از امکانات و موقعیت ها را فراهم کرده است. این مسئله، مجرای جدیدی را ایجاد می کند تا صاحبان برند با مصرف کنندگان مستقیما در ارتباط باشند. برندها با تبلیغ محصول خود از طریق افراد تاثیرگذار، قادر خواهند بود پیغام خود را به شکل گسترده تری به مشتریان هدف انتقال داده و همزمان آنها را اغوا کنند.
با این حال، بازاریابی افراد تاثیرگذار، همچنان رویکرد جدیدی است. بسیاری از بازاریابان دودل هستند که مبادا از سایر بازاریابانی که این شیوه تبلیغاتی را در پیش گرفته اند عقب بمانند، اما دلایل متعددی وجود دارد که بازاریابی افراد تاثیرگذار را برای شرایط امروز جامعه، امری ضروری جلوه می دهد.
مواردی وجود دارد که در مقایسه با تبلیغات کلامی، فروش کالا و خدمات را به شکل قابل توجهی افزایش می دهد. مطالعات نشان داده، تبلیغات دهان به دهان بین مصرف کنندگان، بیشتر از تبلیغ به کمک خرید آگهی های تبلیغاتی رایج است.
بازاریابی افراد تاثیرگذار، فرصتی استثنایی را برای صاحبان برند فراهم کرده تا صاحبان برند، قدرت تبلیغات دهان به دهان را از طریق شخصیت های تاثیرگذاری ای که مصرف کنندگان آنها را دنبال کرده و تحسین می کنند، افزایش دهند.


همسو شدن با تغییرات


با وارد شدن دنیا به عصر شبکه های اجتماعی، زمان آن رسیده که شما نیز کسب و کار خود را با این تغییرات همسو کنید. گزارش ها حاکی از آن است که 70درصد از برند ها، زمان بیشتری را نسبت به قبل، در شبکه های اجتماعی صرف می کنند.
شبکه های اجتماعی نه تنها جایگزینی برای روش های قدیمی هستند بلکه به طور کلی آنها را تغییر خواهند داد. به طور سنتی، مصرف کنندگان از طریق مقایسه آگهی های تبلیغاتی که می دیدند یا می شنیدند، کالای موردنظر خود را انتخاب کرده، خریداری می کردند. امروزه، این فرآیند ساده تر شده به طوری که مصرف کنندگان از طریق شبکه های اجتماعی و آگاهی یافتن از تجربه سایر مصرف کنندگان در مورد محصولات یا خدمات، تصمیم به خرید آنها می گیرند.
مصرف کنندگان نظر گروه های داخل شبکه های اجتماعی شامل دوستان، وبلاگ نویسان و اشخاص مشهور را بیشتر از پیام هایی که از طرف برندها به آنها داده می شود، می پذیرند. به همین خاطر برندها در پی برقراری ارتباط با افراد معروف هستند، تا از این راه، توجه مشتریان را به خود جلب کنند.


شکل تازه ای از بازاریابی دهان به دهان


مردم ترجیح می دهند برندها با آنها صحبت کنند. آنها انتظار دارند که شرکت ها در کنار ارائه محصولات خود، آگاهی رسانی کرده و در عین حال مشتریان را سرگرم کنند. در این رویکرد جدید، تاثیرگذاران حوزه شبکه های اجتماعی، نقش اصلی را ایفا می کنند. برندها می توانند به صورت استراتژیک، با شخصیت های مناسب در این زمینه، همکاری کنند. به این ترتیب، شخصیت های مشهور دنبال کنندگان شان را به خرید از آن برند خاص تشویق خواهند کرد.
اینستاگرام با بیش از 300 میلیون کاربر فعال، به یکی از پرکاربردترین و پرطرفدارترین پلتفرم ها تبدیل شده است. افراد معروف اینستاگرام، مرجع بسیار عالی هستند چون از قبل، تجربه تولید محتوا و ارائه آن به طرفداران شان را داشته اند. آنها می دانند چه موضوعاتی بازخورد خوبی دارد. تولید محتوای خود را به عهده این افراد بگذارید و مطمئن باشید که نتیجه مورد انتظار حاصل خواهد شد. آنها با به اشتراک گذاشتن عکس های روزانه خود همراه با محصول تولیدی شما، استفاده از محصول موردنظر را به دنبال کنندگان خود پیشنهاد خواهند کرد. البته این نوع از بازاریابی، تنها مختص به اینستاگرام نیست.
اسنپچت نیز با داشتن 130 میلیون کاربر فعال، ازجمله شبکه های اجتماعی رو به رشد است. این یعنی اسنپچت می تواند بستر مناسبی برای تبلیغ محصولات برندهای مختلف باشد. کمپانی هایی مثل Red Bull، Coca-Cola وGeneral Electric به این نتیجه رسیدند که همکاری با اینفلوئنسرهای اسنپچت می تواند یکی از موثرترین راه ها برای جلب توجه و جذب مشتریان بالقوه باشد.


بهتر است شیوه های قدیمی تبلیغات را کنار بگذاریم


طی تحقیقی مشخص شد که آمریکایی ها به طور میانگین، هر روز با 5 هزار آگهی تبلیغاتی رو به رو می شوند. چه این اعداد و ارقام صحیح باشند چه نه، این نکته قابل توجه وجود دارد که ما روزانه، با حجم عظیمی از آگهی ها مواجه هستیم. در واقع، آنقدر حجم این آگهی ها بالاست که گاهی اوقات به صورت ناخودآگاه، آنها را نادیده می گیریم. طی این تحقیق، تنها 14 درصد از افراد، آخرین آگهی تبلیغاتی را که دیده بودند به خاطر می آوردند.
این بررسی ها همچنین حاکی از آن است که به کارگیری این شیوه تبلیغاتی، بسیار موثر عمل کرده است و همین بازخوردهای مثبت باعث شده که خیلی ها، سرمایه و توان شان را روی این روش بازاریابی متمرکز کنند.


منبع: فرصت امروز

 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)