ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

تقویت ارتباط با مشتریان، قطعاً سهم مهمی در رشد یک کسب و کار موفق ایفا می کند. با توجه به فراگیر شدن کانال ‌های ارتباطی مجازی، توجه و مراقبت از مشتریان از اهمیت بیشتری برخوردار است. در هر لحظه، یک مشتری ناراضی می ‌تواند نظرات خود را از طریق شبکه ‌های اجتماعی و اینترنت با تعداد زیادی از افراد به اشتراک بگذارد و به این ترتیب کسب و کار شما را تحت تاثیر قرار دهد. تنها نكته اي كه هرگز نبايد از ياد برد، آن است كه داشتن شبكه هاي اجتماعي و ارتباطي گسترده نبايد اين انديشه را در صاحبان كسب و كار تقويت كند كه بدون استفاده از نرم افزار هاي مديريت ارتباط با مشتري يا نرم افزار هاي CRM شركت پگاه سيستم ميتوانند راه خود را به سلامت طي كنند يا بي نياز از اين برنامه ها هستند.
اما پيش از آنكه بحث ارتباط مستحكم با مشتري را بسط دهيم، توجهتان را به جمله اي طلايي از والت دیزنی جلب ميكنيم كه می ‌گوید: «برای مشتری آن چه می ‌خواهد به خوبی انجام دهید، در این صورت مطمئن باشید او را خواهید دید که با دوستانش نزد شما آمده است.» ایجاد تعلق خاطر بین شرکت شما و مشتریان می‌ تواند بر نحوه اظهار نظر مشتری تاثیر فراوانی داشته باشد. ایجاد یک فرهنگ تمرکز بر مشتری، بخشی مهمی از کسب ‌و کار است که هرگز نباید نادیده گرفته شود. بنابراین کاملا روشن است که اکنون زمان مناسبی برای تحکیم روابط شما با مشتریان به صورت معنادار است. در این نوشتار راه ‌هایی پیشنهاد می ‌شود تا بتوانید کاری کنید که مشتریان شيفته کسب و کار شما شوند:


خدمات واقعي و تعاملي


به مشتری به‌ طور واقعی و تعاملی خدمات بدهید. معمولا یک مشتری راضی که توانسته باشد موضوع مورد پیگیری خود را از شرکت به‌طور کامل جواب گرفته باشد، این تجربه را به 4 تا 6 نفر به صورت دهان به دهان منتقل می‌کند. البته این موضوع تاثیر بسیار زیادی بر کسب و کار شما خواهد داشت. بنابراین هنگامی که با مشتری خود ارتباط برقرار می ‌کنید، حتما به‌عنوان نماینده شرکت، خود را به ‌طور کامل معرفی کنید، تا مشتری احساس کند تعاملی اثربخش در جریان است. به ‌ویژه چنانچه با مشتری در شبکه اجتماعی در حال پاسخگویی هستید، هویت فردی خود را مشخص کنید؛ ضمن اینکه پاسخگویی شما باید به موقع باشد.


مشتري بي احترامي را تحمل نمي كند


در موضع قدرت نباشید، به مشتری احترام بگذارید. یک سوم مشتریان در حین گرفتن خدمت از شرکت ‌ها، رفتار بی ‌ادبانه ‌ای را تجربه می‌ کنند و جالب ‌تر اینکه به حدود 58 درصد دوستان خود این تجربه را منتقل می‌ کنند. این دقیقا تبلیغات دهان به دهانی است که می‌ تواند اعتبار شرکت شما را در بلندمدت دچار آسیب‌ های جدی کند. گاهی برخی شرکت ‌ها مانند مارشال الکترونیک، تولیدکننده تبلت و لوازم الکترونیکی، با وجود تبلیغات گسترده و قیمت مناسب محصول، به‌ دلیل همین رفتار به راحتی مشتریان خود را از دست می ‌دهند. این بسیار مهم است که کارکنان شما رفتاری با احترام با مشتریان در حین ارائه خدمت و حل و فصل مساله مشتری داشته باشند.


گفتگو با مشتري، يك فرصت طلايي است


همیشه به مشتری گوش کنید. هنگامی که فرصت طلایی گفت ‌و گوی دوطرفه با مشتریان به وجود می ‌آید، این مهم است که واقعا به آنها گوش دهید. آنچه مشتریان به شما منتقل می ‌کنند، بازخوردی ارزشمند برای بهبود شرکت است و لازم است به‌ طور ویژه آنها را دنبال کنید. مشتریان، مایه حیات شرکت شما هستند، به همین خاطر لازم است به درخواست‌ های منطقی آنها پاسخ دهید. برای گردآوری بازخوردهای مشتریان خود از روش ‌هایی مانند نظرسنجی، گروه‌ های متمرکز، شبکه‌ های اجتماعی و ارتباط از طریق ایمیل استفاده کنید.


مشتري را حمايت كنيد


به حمایت و ایجاد رضایت در مشتری به ‌طور مستمر ادامه دهید. اولین دلیل ناراحتی یک مشتری، نارضایتی از خدمات پس از فروش است. برای ارائه خدمات عالی به مشتریان با تمام قدرت و به‌طور مستمر اقدام کنید. به مشتریان خود سریع و با اشتیاق پاسخ دهید و همواره یک پیشنهاد به‌صورت تخفیف یا فروش ویژه برای خرید بیشتر مشتری آماده داشته باشید. به خاطر داشته باشید رضایت مشتری باید تفاوت کلیدی شرکت شما با دیگر رقبا باشد.


پيشگيري، بهتر از درمان


اعتمادسازی کنید. هشدارهای مشتریان را جدی بگیرید. حداقل 12 تجربه خدمات مثبت نیاز است تا تاثیر یک تجربه منفی خدمت به یک مشتری را خنثی کند پس متوجهيد که ایجاد اعتماد در یک مشتری تا چه اندازه دشوار است!


اصل شفافيت را از ياد نبريد


شفاف باشید و در هنگام بروز اشتباهات، صداقت داشته باشید. در عصر دیجیتال شفافیت بسیار ضروری است. شفافیت عامل بسیار مهمی در ایجاد اعتماد، رضایت و تعلق خاطر مشتری است. اما شفافیت یعنی آنکه از بازخورد مشتریان نترسید و چیزی برای پنهان کردن نداشته باشید.
به وعده‌های خود عمل کنید. عمل به وعده‌ هایی که به مشتری می‌ دهید، تضمین کننده اعتبار شما است. با اقدام نسبت به تعهداتی که به مشتری وعده داده‌ اید، می ‌توانید به راحتی اعتمادسازی کنید. سعی کنید انتظارات مشتریان را مدیریت کنید و هرگز وعده ‌ای که توانایی عملی کردن آن را ندارید، بر زبان نیاورید و هرگز فراموش نکنید «حق با مشتری است.» اینکه چه چیزی پیش آمده خیلی مهم نیست، یادتان باشد بیشتر وقت ‌ها حق با مشتری است! این یک اصل مهم برای رشد کسب ‌و کار شماست. برای اینکه بتوانید این اصل را در شرکت خود نهادینه کنید:
• برای مشتریان خود از کلماتی استفاده کنید که احساس رضایت و احترام کنند. این موضوع باید در تمامی ارتباطات حضوری و غیرحضوری رعایت شود.
• با پیگیری موثر و ویژه، به مشتری القا کنید که همیشه حق با اوست. مشتری باید احساس کند هرگز فراموش نشده است.
• برای مشتریان بسیار ناراضی، فرآیندی ویژه تعریف کنید. در اغلب موارد مشاهده می ‌شود در صورت جلب رضایت، ناراضی‌ترین مشتریان، می ‌توانند به بهترین و وفادارترین مشتری تبدیل شوند.

منبع: دنياي اقتصاد

 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)